Praca tymczasowa rozwiązaniem na trudne czasy pandemii

Według najnowszych informacji ZUS na koniec września 2020 roku w polskim systemie ubezpieczeń społecznych zarejestrowanych było 689 tys. cudzoziemców – czyli o 31 tys. więcej, niż w sierpniu tego roku. Jest to skala wzrostu nienotowana w naszej historii.
Wrzesień był niewątpliwie dla polskiej gospodarki oddechem od zawirowań, jakie dostarczyła pandemia. Nagły lockdown na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przełożył się na zmniejszenie produkcji, a w konsekwencji na masowe zwolnienia pracowników krajowych oraz cudzoziemców. Sytuacja zaskoczyła nas wszystkich – zarówno pracowników, jak i pracodawców. We wrześniu jesteśmy już bogatsi o półroczne doświadczenia w organizacji pracy w czasie pandemii. To też moment, w którym gospodarka wróciła na właściwe tory, a zapotrzebowanie przemysłu rośnie. Mamy zdecydowanie większą wiedzę w zakresie organizacji przyjazdu grup, zapewnienia miejsc kwarantanny i realizacji wszystkich zadań przy najwyższych standardach bezpieczeństwa.
Nie bez powodu odnotowaliśmy przez te pół roku wzrost zatrudnienia cudzoziemców. Corocznie bardzo duża grupa migrantów udawała się na sezonowe prace zarobkowe na zachód. W tym roku nie było to możliwe, dlatego mogli znaleźć zatrudnienie u polskich przedsiębiorców.
Ciekawy jest aspekt nieustających potrzeb zatrudnienia cudzoziemców przez pracodawców. Przede wszystkim część branż – szczególnie e-commerce i logistyka – nie zwolniły tempa nawet na chwilę. W tych obszarach biznesu zapotrzebowanie stale rośnie i notuje najwyższe obroty od ostatnich miesięcy. Drugim aspektem jest zwiększona absencja chorobowa pracowników z Polski. Osoby te w obawie o swój stan zdrowia udawały się na urlopy wypoczynkowe i zwolnienia lekarskie.
Ważnym aspektem nieplanowanej obecnie absencji jest kwarantanna lub skierowanie na izolację. Następuje ona niespodziewanie i jako pracodawca musimy być gotowi na sytuację, gdy decyzją sanepidu na okres 10 dni pracownik zajmujący kluczowe stanowisko nie będzie mógł pojawić się w pracy. Jest to ogromne wyzwanie dla pracodawców, szczególnie w obszarach, w których praca zdalna nie jest możliwa. W przypadku nagłych absencji i niestabilnego poziomu zatrudnienia z pewnością sprawdza się rozwiązanie pracy tymczasowej i zatrudnienie cudzoziemców, którzy mogą w tym czasie wykonać obowiązki nieobecnego pracownika.
Paweł Wolniewicz
Kierownik operacyjny Foreign Personnel Service sp. z o.o.