Pracownicy z Wietnamu: fakty i mity

 

Pracownicy z Wietnamu: fakty i mity

Niedobory kadr na polskim rynku pracy skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania personelu daleko poza granicami kraju. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych Foreign Personnel Service proponuje swoim klientom nowe rozwiązanie: outsourcing pracowniczy z Wietnamu.
Migracja zarobkowa nie jest w tym kraju nowym zjawiskiem. Od lat o pracowników z Wietnamu konkurują zagraniczne rynki pracy. Wietnamczycy cieszą się na świecie doskonałą opinią jako personel pracowity i bezkonfliktowy, są chwaleni za wysoką motywację i etykę pracy, dokładność, dyscyplinę i kreatywność w rozwiązywaniu problemów.
Tradycyjnie dobre relacje Polski z Wietnamem i obecność w naszym kraju dużej diaspory Wietnamczyków stanowią bardzo dobre podłoże dla naszej współpracy.
Niemniej jednak czasami polscy pracodawcy mają pewne obawy przed zatrudnianiem pracowników z Azji. Nieraz wynika to z braku informacji lub jest związane ze stereotypami, często nie mającymi wiele wspólnego z rzeczywistością. Opierając się na własnym kilkuletnim doświadczeniu rekrutacji z Wietnamu postanowiliśmy więc te mity obalić i przybliżyć Państwu jak wygląda zatrudnienie pracowników z Azji za pośrednictwem naszej spółki.

Mit 1. Wysokie koszty zatrudnienia

Może się wydawać, że koszt sprowadzenia kandydata do pracy z odległego Wietnamu jest o wiele wyższy, niż koszty zatrudnienia pracownika pochodzącego np. z Ukrainy. I słusznie, jednak zatrudnienie pracowników z Europy Wschodniej często wiąże się z ryzykiem dużej rotacji, przede wszystkim ze względu na możliwość podjęcia pracy na podstawie oświadczenia i paszportu biometrycznego bez konieczności posiadania długoterminowych wiz, zezwoleń, ale również w związku z coraz większym usamodzielnianiem się cudzoziemców z krajów bliskich językowo i kulturowo, a co za tym idzie – mniejszym przywiązaniem do pracodawcy. Natomiast pracownicy z Wietnamu przyjeżdżają do Polski na podstawie rocznej wizy, a po przyjeździe składają wnioski o zezwolenie na pobyt i pracę wydawane na 3 lata. Potwierdzają to statystyki Foreign Personnel Service: aż 89 proc. naszych pracowników z Wietnamu po roku pracy w Polsce złożyło dokumenty na karty pobytu czasowego bez wyjazdu do kraju pochodzenia.
Jeżeli chodzi o stawki, to pracownicy z Wietnamu, podobnie jak z Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu, otrzymują wynagrodzenie w oparciu o stawkę godzinową, która zależy od stanowiska, umiejętności, doświadczenia pracownika itd.
Podsumowując możemy stwierdzić, że tak naprawdę zatrudnienie pracowników z Azji w dłuższej perspektywie okazuje się najbardziej opłacalnym.

Mit 2. Brak kwalifikacji zawodowych

Dzięki współpracy z partnerskimi centrami szkoleniowymi w Wietnamie dysponujemy bazą szkoleniowo-egzaminacyjną pozwalającą na przeprowadzenie skomplikowanych procesów rekrutacyjnych poczynając od selekcji kandydatów, poprzez ich przygotowanie językowe i zawodowe, aż po testy techniczne umiejętności. Kandydaci oczekując na wyjazd do Polski mają możliwość zdobycia kwalifikacji według wskazań pracodawcy, również w zawodach deficytowych, takich jak: monterzy, elektromonterzy, operatorzy maszyn CNC, elektrycy, elektronicy, tapicerzy, szwaczki, spawacze, ślusarze itp.
Nasi partnerzy po stronie wietnamskiej są ugruntowanymi podmiotami afiliowanymi przy instytucji państwowej odpowiadającej za pracę zagraniczną obywateli Wietnamu i posiadającymi duże doświadczenie w dostarczaniu zasobów ludzkich m.in. do Korei Południowej, Japonii, Tajwanu, ale także do Europy.

Mit 3. Długi czas oczekiwania

oczekiwanie na kandydatów z Wietnamu może się wydłużyć (zdalna praca urzędów wojewódzkich, kolejki w konsulacie, zamknięte granice, anulowanie lotów itd.), jednak dokładamy wszelkich starań, by czas od zlecenia do przylotu kandydatów do Polski nie przekraczał 3-4 miesięcy. Należy pamiętać, że w tym okresie, będąc w Wietnamie i oczekując na wyjazd, kandydaci już przygotowują się do podjęcia pracy, odbywając szkolenia według wskazań pracodawcy.
Ponadto, jak wynika z doświadczenia Foreign Personnel Service, prawdopodobnie taki pracownik zostanie w firmie na co najmniej 3-4 lata. Czy nie warto zatem poczekać?

Mit 4. Trudności w porozumiewaniu się

Mimo różnic kulturowych i językowych, Wietnamczycy dość szybko przyzwyczajają się do polskich warunków i adaptują w pracy, a my ich w tym wspieramy.
W pierwszych dniach po przybyciu do Polski Foreign Personnel Service organizuje dla każdej grupy kurs integracyjny w celu zapoznania cudzoziemców z polską kulturą oraz przybliżenia podstaw języka polskiego. Ponadto zapewniamy wsparcie wietnamskich koordynatorów, co ułatwia komunikację pomiędzy liderami linii produkcji a pracownikami. Staramy się dostosować warunki pobytu i pracy w taki sposób, by pracownicy czuli się komfortowo, a pracodawcy byli zadowoleni z ich pracy.

 

Outsourcing personelu z Wietnamu ma niewątpliwe zalety, szczególnie jeśli pracodawcy zależy na pracownikach o wysokich kwalifikacjach, którzy zostaną w firmie na dłużej. Foreign Personnel Service proponuje swoim klientom kompleksowe rozwiązanie: od rekrutacji i selekcji pracowników, poprzez sprowadzenie i legalizację ich pracy w Polsce, aż po zatrudnienie i zarządzanie personelem.
Działamy zgodnie z prawem międzynarodowym i standardami etycznej rekrutacji, spełniając oczekiwania najbardziej wymagających klientów międzynarodowych: od 2019 jako jedyny polski HR partner skutecznie realizujemy projekt masowego zatrudnienia operatorów maszyn z Wietnamu dla wiodącego producenta sprzętu AGD.

 

Mykola Borovyi
Kierownik Projektu Azja Foreign Personnel Service sp. z o.o.